Vo všeobecnosti sú parapety neodmysliteľnou funkčnou súčasťou plastových, hliníkových i drevených okien. Majú vplyv nielen na estetickú stránku výplne otvorov, ale hlavne na funkčné vlastnosti okien.
Správne osadené parapety majú znižovať tepelné straty, zabraňovať prieniku vody do stavebných konštrukcií, a tým predlžovať životnosť výplní otvorov a ich montážnych prvkov (parozábrany, PUR pena a pod.)
Základné parametre parapetov sú:
● šírka
● hĺbka
● farebné prevedenie
Parapety rozdeľujeme do dvoch základných skupín, a to interiérové (vnútorné) a exteriérové (vonkajšie)
parapety. Ak vás problematika zaujala, nižšie sa dočítate o parapetoch všetko potrebné.
Interiérové parapety
Funkciou interiérových parapetov je predovšetkým zvýšenie tepelných a zvukovo-izolačných parametrov. Montujú sa v dolnej časti okna na tzv. podparapetný profil. V interiéri dotvárajú celkový estetický vzhľad okien. Vnútorné parapety sa vyrábajú z rôznych materiálov.
PVC interiérové parapety
Najpoužívanejšie a najpredávanejšie pre svoju povrchovú odolnosť, cenu a farebnú prispôsobivosť sú plastové parapety – PVC parapety. Ďalšou výhodou PVC parapetov je ich jednoduchá údržba. Vyrábajú sa z tvrdeného polyvinylchloridu, z ktorého sa vyrábajú aj plastové okná a dvere. Potiahnuté sú vysokokvalitnou fóliou proti poškriabaniu a odolnosťou voči ultrafialovému žiareniu. Pri preprave a montáži je parapet chránený navyše ochrannou fóliou proti poškodeniu. Funkciu výstuže plní krížová konštrukcia komôr vo vnútri parapetov, ktorá zaisťuje ich vysokú pevnosť.
Drevotrieskové interiérové parapety
K luxusnejším materiálom na výrobu vnútorných parapetov je drevotrieska. Veľkou výhodou drevotrieskových parapetov je ich tuhosť. Preto je ich možné montovať aj s vysokým presahom cez hranu steny, prípadne na konzolu nad kúrenie. Využiteľnosť DTD parapetov je najvhodnejšia v situáciách, kedy sú parapety viac zaťažované – ťažké kvetináče a častejšie udržiavané chemikáliami (napríklad v kuchyni). DTD parapet sa vyrába z vodoodolnej DTD dosky. Povrch dosky je potiahnutý HPL laminátom o sile 0,8 mm a zospodu je protiťahová fólia, ktorá chráni parapet pred vlhkosťou a deformáciou. Oproti PVC parapetom sú odolnejšie voči oderom a pôsobeniu vysokej teploty. Nevýhodou DTD parapetov je určite ich cena.
Samostatnou kategóriou drevotrieskových parapetov sú parapety WERZALIT, ktoré sa vyrábajú patentovaným procesom pod vysokým tlakom, čo zabezpečuje dlhú životnosť, tvarovú stálosť, odolnosť voči vlhkosti. Zo všetkých typov parapetov sú však najvyššie cenovo posadené.
Exteriérové parapety
Exteriérové alebo vonkajšie parapety síce dotvárajú estetický vzhľad fasády, ale ich hlavnou úlohou je funkčnosť. Veľmi dôležité je správne osadenie parapetov, aby mohli efektívne plniť svoje funkcie. Ak sú parapety dobre osadené chránia fasádu pred znečistením a zabraňujú stekaniu dažďovej vody po fasáde domu. Kvalitne namontované vonkajšie parapety predlžujú životnosť samotných okien, kotviacich prvkov, ako aj použitého montážneho materiálu. Poznáme 2 základné typy exteriérových parapetov, a to hliníkové ťahané parapety a hliníkové ohýbané parapety.
Hliníkové ťahané (extrudované) exteriérové parapety
Hliníkové extrudované parapety sú vyrábané technológiou ťahania roztaveného hliníka cez formu. Sú vyrábané zo zliatiny hliníka, horčíka a kremíka vďaka čomu sú veľmi ľahké, no zároveň pevné, odolné voči korózii a majú nízku tepelnú rozťažnosť. Hrúbka parapetu je od 1,6mm do 2,6mm a závisí od šírky parapetu. Čím je parapet širší, tým je hrubší, a to mu zaručuje extrémnu tuhosť. Sú dostupné v širokej škále farieb podľa RAL vzorkovníka.
Hliníkové ohýbané exteriérové parapety
Lacnejšou alternatívou oproti extrudovaným parapetom sú ohýbané parapety. Parapety sú vyrábané z plátov hliníka metódou ohýbania. Hrúbka ohýbaného plechu je 1mm. Parapety sú trvácne a majú nízku tepelnú rozťažnosť, ale nie sú tak pevné ako extrudované parapety. Vhodné sú skôr k oknám menších rozmerov. Sú vhodnou alternatívou nielen z estetického hľadiska, ale aj kvalitnou náhradou z hľadiska
mechanických vlastností. Rovnako sú dostupné vo farbách podľa RAL vzorkovníka.
Interiérové a exteriérové parapety Vám radi dodáme
Veríme, že sme vám problematiku interiérových a exteriérových parapetov v tomto článku ozrejmili a trochu sme Vám pomohli v rozhodovaní o ich kúpe. Oba typy parapetov Vám vieme dodať v špičkovej kvalite, či už ako doplnok k oknám alebo samostatne.
Radi by ste si vybrali farebné prevedenie interiérových a exteriérových parapetov? Kliknite si na Vnútorné parapety alebo Vonkajšie parapety v našej záložke pre Doplnky v sekcii Produkty a dolaďte si farbu presne k vašim oknám. Akékoľvek otázky Vám radi zodpovieme na našej e-mailovej adrese agokna@agokna.sk
V prípade záujmu o nezáväznú cenovú ponuku alebo bezplatné poradenstvo môžete využiť náš Kontaktný formulár.